יצירה עברית , חיים שריר

סרטי קולנוע


 

בלדה לאביב הבוכה

2012,  105 דקות

 

תסריטאי ובמאי: בני תורתי

 

מפיקים: חיים שריר, משה וליאון אדרי

 

שחקנים: אורי גבריאל, דודו טסה, ניר לוי, אדר גולד (כוכב נולד), אישתר (משחקת ושרה), יגאל עדיקא, דיקלה, גלית גיאת, שמעון מימרן, אורי קלאוזנר, ארנון צדוק, מרים תוסיה כהן

 

מחווה למוסיקה המזרחית שהגיעה ארצה עם מוסיקאים מהגרים מהקווקאז ומפרס וומארצות ערב, מוסיקה שממנה צמחה המוסיקה המזרחית העכשווית.

 

בביתו של נגן ה"טאר" האגדי יוסף טאווילה, מופיע גבר צעיר, עמרם, עשרים שנה אחרי תאונת דרכים בה נהרגו 2 חברי להקת "אנסמבל טורקי", אהובתו של מרגרט נפצעה אנושות וחברי הלהקה התפזרו. טאווילה  שנהג ברכב בזמן התאונה ישב מספר שנים בכלא. 

 

עמרם בנו של אברהם מופרדי, מספר לטאווילה כי אביו גוסס, ומגיש לטאווילה פרטיטורה לסימפוניית האביב הבוכה. טאווילה מבין שחברו ללהקה ושותפו, מופרדי, מבקש ממנו לשמוע את היצירה שכתבו שניהם לפני שהוא מחזיר את נשמתו לבורא, יצירה שלא נוגנה מעולם. באותו לילה גומלת ההחלטה בראשו של טאווילה לבצע את הבקשה האחרונה של חברו. כדי לבצע אותה, עליו למצוא את מיטב המוסיקאים המנגנים על כלים אקוסטיים ראשוניים (טאר, עוד, קמנצ'ה, חליל ניי) כדי שיוכלו לנגן את הסימפוניה שנכתבה. טאווילה ועמרם יוצאים למסע חיפוש למסע חיפוש רצוף מכשולים במקומות לא נודעים בהם הזמן עצר מלכת. אל השניים ילכו ויצטרפו עוד ועוד מוסיקאים מופלאים, נגני וזמרי המוסיקה המזרחית השורשית. עמרם ימצא אהבה ואילו טאווילה יאלץ להתעמת עם עברו.

 

המוסיקה של הסרט הולחנה ע"י מארק אליהו, בעל קריירה בינלאומית כנגן קמאנצ'ה ולצידו מופיעים ומנגנים מוסיקאים בולטים של מוסיקת המזרח כמו פרץ אליהו, גיל רון, אמיר שהסר המנגנים מוסיקה בעלת שורשים עתיקים הועברו ממאסטר לתלמיד במשך דורות רבים בתרבויות מזרח התיכון קדם ומרכז אסיה- פרס, קווקאז, עירק, מצרים ואפילו השפעה ספרדית.

 

הסרט זכה ל 4 פרסי אופיר של האקדמיה הישראלית לקולנוע

הסרט הופק במימון קרן הקולנוע הישראלי , סרטי יונייטד ושידורי קשת.

pic-movice02