יצירה עברית , חיים שריר

סדרות


 

כוונות טובות

2008,  10  פרקים, 40  דקות לפרק

 

הסדרה הופקה עבור רשת

 

יוצרת ותסריטאית: רונית ויס ברקוביץ


במאי: אורי ברבש


שחקנים: אורנה פיטוסי, צחי גראד, קלרה חורי, חליפה נטור, שרדי ג'ברין,  אמנון וולף, מיכל ורשאי, נתי רביץ, לוטוף נוסייר, נאווה זיו

 

חבורה קטנה ויצירתית של אנשי טלוויזיה מתכנסת כדי לייצר תוכנית אוכל חדשה. יש להם רעיון מהפכני – למצוא שֶפית יהודיה ושֶפית פלסטינית, שיבשלו יחד מאכלים ים תיכוניים זו במטבחה של זו, יפטפטו בנינוחות על גברים ותבלינים ויחליפו מתכונים. בהתאם לדרישות הרייטינג, ברור ששתי הבשלניות צריכות לעבור טוב מסך, כדי להוכיח שאפשר לבנות גשר של שלום בעזרת אוכל וקסם אישי.

שתי נשים נבחרות להוביל את הסדרה – תמי רוזן ואמל פאוזי. הן בשנות השלושים לחייהן, אחת מגבעתיים ואחת מרמאללה.
השתיים נפגשות לראשונה בתהליך הגיבוש של תוכנית הבישול ונתקלות עם הצוות בכל המכשולים האפשריים, החל מדעות קדומות וחוסר הבנה, וכלה בפיגועים ובסיכולים המשבשים את הליין-אפ.

במקביל הן מתמודדות – כל אחת בדרכה – עם התנגדות בתוך משפחותיהן לפרויקט המשותף, הן במישור הלאומי-פוליטי, הן בפער שבין הביטוי האישי של כל אחת לבין הנאמנות המשפחתית המצופה ממנה.

במהלך הסדרה מחלחלת הפוליטיקה לתוך המימד האישי: בעלה-בנפרד של אמל ידרוש ממנה לסגת משיתוף הפעולה ויאיים להרחיק ממנה את בתם המשותפת. תמי מצידה תגלה בביתה של אמל צילום ישן, שיחשוף סוד מעברו של אחיה ויוביל לקרע משפחתי.  

בהדרגה נסוגה הסדרה מסיפור הכיסוי הקולינארי-טלוויזיוני ומעמיקה לחייהן של שתי הדמויות, העומדות משני צידי המתרס ומשלמות מחיר אישי כבד על הניסיון להתקרב ולהבין זו את זו.      

העלילות הדרמטיות המקבילות בחייהן של תמי ואמל חושפות את הדינאמיקה בשתי המשפחות, ככל שהסדקים בבתיהן הולכים ונפערים.
למרות המכשולים, בהדרגה קורה משהו קטן ומרגש מתחת לפני השטח: תמי ואמל מתקרבות זו לעולמה של זו, מצליחות לצחוק מאותם דברים, לתמוך זו בזו וללמוד משהו אחת מהשנייה. לפעמים מדובר בתוספת קינמון לאוכל ולפעמים בגידול ילדים. האינטימיות השברירית שנוצרת ביניהן עומדת למבחן קשה, כאשר אחיה של אמל מת כתוצאה מעיכובו במחסום בדרך לבית החולים ובנה הבכור של תמי נפצע בפיגוע.

התקווה טמונה בקשר האנושי בין שתי הגיבורות, והמסר הזה יחלחל גם אחרי שתוכנית הבישול הפיקטיבית תורד מהאוויר. 

 

קישורים:

ראשי 

http://reshet.ynet.co.il/2414.aspx

 

בקורת YNET

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3549307,00.html

in01-300px